Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » I SEMINARIUM ARCHEOMETALURGICZNE
W Wólce Milanowskiej odbyło się I Seminarium Archeometalurgiczne „Świętokrzyskie Centrum Hutnicze- stan i perspektywy badań".
Organizatorami byli :
Instytut Historii, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach,
Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego ,
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach – Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach,
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. M. Radwana w Nowej Słupi
Referaty wygłosili :
Szymon Orzechowski, Z nowej perspektywy – hutnictwo świętokrzyskie w świetle współczesnych badań.
Daniel Czernek, Złoże w Rudkach – Kontrowersje wokół kopalni rud żelaza w Sosnówce (Rudkach). Krytyczne spojrzenie na źródła.
Adam Orzechowski, Wczesnorzymski kompleks osadniczo-produkcyjny w Pokrzywnicy, stan. 1.
Andrzej Przychodni, Stan i perspektywy badań nad enklawami starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego nad Nidą.
Kamil Kaptur, Obszary hutnicze na północ od Kamiennej – niezależne regiony produkcyjne, czy tereny kontrolowane przez Centrum.
Artur i Urszula Jedynak, Najnowsze badania na stanowiskach hutniczych w regionie świętokrzyskim.
Michał Gliński, Produkcja węglarska na terenie świętokrzyskiego centrum hutniczego w świetle nowych odkryć.
Szymon Orzechowski, Wykus, stan.1 – nowe dane do rekonstrukcji procesu dymarskiego w piecach kotlinkowych.
Andrzej Przychodni, Popularyzacja wyników badań nad starożytnym hutnictwem żelaza w Polsce w XXI wieku. Próba oceny perspektyw oraz uwarunkowań kulturowych i socjologicznych.
Szymon Orzechowski, Peccata capitalia polskiej archeometalurgii.
Ireneusz Suliga, Żużel i łupka w świetle koncepcji prof. Bielenina PSK - "powierzchni swobodnego krzepnięcia". O potrzebie standaryzacji badań nad żużlami dymarskimi.
Adrian Wrona, Andrzej Przychodni, Rekonstrukcja starożytnych technologii dymarskich w świetle najnowszych prac eksperymentalnych nad procesem hutniczym w piecu kotlinkowym typu świętokrzyskiego.
Szymon Orzechowski, O potrzebie ujednolicenia terminologii stosowanej w badaniach nad pradziejowym hutnictwem żelaza – propozycje do dyskusji.
Na miejsce pierwszego spotkania wybrano Góry Świętokrzyskie ( Wólkę Milanowską ). Seminarium było poświęcone problematyce badań świętokrzyskiego centrum hutniczego – stąd pierwszy dzień obrad wypełniły wystąpienia przygotowane przez przedstawicieli naszego środowiska. Natomiast drugi dzień przeznaczony był na refleksje metodologiczną oraz dyskusję nad różnymi problemami nurtującymi nasze środowisko.
Seminarium zakończył objazd terenowy. Uczestnicy zwiedzali Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, Kopalnię w Rudkach oraz Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. M. Radwana w Nowej Słupi, gdzie wysłuchano prelekcji na temat kulturotwórczej roli Muzeum .
czytano: 1625 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2015-11-25 14:33:49
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"