Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Nowosłupska lekcja muzealna
W dniu 20 listopada ( piątek ) w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Prof. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi odbyła się lekcja muzealna „Krzemień i żelazo w służbie człowieka na kielecczyźnie. Tradycyjne i nieinwazyjne metody badań w archeologii”.
Lekcję poprowadził dr hab. Szymon Orzechowski - historyk, archeolog, badacz starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Udział w lekcji wzięli uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Bronisława Markiewicza w Nowej Słupi wraz z nauczycielami: Edytą Dziedzic, Sylwią Lipiec i Piotrem Bereszka.
Dr Sz. Orzechowski mówił m.in. o Kopalni krzemienia w Krzemionkach Opatowskich, która posiada rangę nie tylko regionalną czy krajową. To teren o znaczeniu wręcz europejskim i światowym.
Obiekt „Krzemionki – pradziejowe kopalnie krzemienia” już niebawem może znaleźć się na liście informacyjnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To milowy krok w drodze do UNESCO.
Dr Orzechowski uświadomił młodzieży, że znajdujemy się na terenie największego ośrodka produkcji żelaza w Europie środkowo – wschodniej, czyli w Górach Świętokrzyskich.
Góry Świętokrzyskie mogły odgrywać niebagatelną rolę gospodarczą, zwłaszcza wziąwszy pod uwagę wytwarzane tu ilości żelaza.
Archeolog opowiadał o nieinwazyjnym rozpoznaniu kompleksu hutniczego z okresu wpływów rzymskich na stanowisku Wykus 1.
Ślady starożytnej działalności na Wykusie, gm. Wąchock zostały odkryte przypadkowo w 2009 roku. Przeprowadzone w kolejnych latach badania wykopaliskowe ujawniły tutaj obecność unikalnego kompleksu górniczo – hutniczego z okresu rzymskiego . Uczniowie uzyskali odpowiedź na czym polega nieinwazyjna metoda badań archeologicznych.
Nowoczesne prace archeologiczne umożliwiają lokalizację źródeł bez potrzeby rozkopywania ziemi. Dzięki prowadzeniu badań terenowych z zastosowaniem nowoczesnych technologii cyfrowych możliwe jest precyzyjne umiejscowienie wyników w przestrzeni.
Umożliwia to przeprowadzanie dalszych analiz , dzięki którym rozpoznać można m.in. zasięg stanowiska , jego przypuszczalną organizację przestrzenną, rozlokowanie obiektów archeologicznych, a w dalszej perspektywie możliwe jest precyzyjne wytyczenie miejsc przyszłych badań wykopaliskowych.
Dr Szymon Orzechowski zachęcał uczniów do czynnego udziału w Dymarkach Świętokrzyskich i przypomniał, że za rok odbędzie się jubileuszowa 50 edycja Dymarek.
Kustosz Muzeum Lucyna Spelak i Magdalena Spelak podziękowały za współpracę dr hab. Szymonowi Orzechowskiemu, Dyrektor Małgorzacie Jakubczyk, wicedyrektor Renacie Storzysz, jednocześnie zapraszając na kolejną Nowosłupską Lekcję Muzealną .
czytano: 2548 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2015-11-24 14:00:50
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"