Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Nauczyciele Publicznego Gimnazjum nr 1 w Nowej Słupi z wizytą w Stambule.

Strona główna » Aktualności » Nauczyciele Publicznego Gimnazjum nr 1 w Nowej Słupi z wizytą w Stambule.

wielkość tekstu: A | A | A

W dniach od 8 do 12 czerwca br. w Stambule (Turcja) odbyła się ostatnia wizyta robocza programu Comenius „Wiem, co jem”. Wzięło w niej udział 14 nauczycieli ze szkół partnerskich z Francji, Hiszpanii, Włoch i Polski oraz gospodarze. Z naszej szkoły w spotkaniu w uczestniczyły: dyrektor Małgorzata Jakubczyk oraz  Roksana Ponikowska i Ewa Mądzik-Błosińska.

Szkoła Gülizar Zeki Obdan Anadolu Lisesi znajduje się w dzielnicy Pendik. Społeczność szkolna bardzo ciepło przyjęła gości i powitała nas tradycyjną turecką kawą i herbatą oraz lokalnymi potrawami i słodyczami przygotowanymi przez rodziców. Polska delegacja wręczyła dyrektorowi szkoły pamiątkowy album, foldery i rzeźbę świętokrzyskiej czarownicy.

Głównym celem wyjazdu było opracowanie raportu końcowego, ponieważ obecny rok szkolny jest ostatnim rokiem realizacji projektu. Praca nad tym dokumentem pochłonęła znaczną część czasu spędzonego w Stambule. Nauczyciele wspólnie dokonali ewaluacji działań oraz oceny produktów końcowych, pokazując prezentacje multimedialne podsumowujące pracę w każdej z placówek. Przedyskutowano problemy pojawiające się podczas pracy nad projektem, a także określono możliwości dalszej współpracy. Podczas spotkania powstała płyta DVD zawierająca wszystkie najważniejsze produkty końcowe projektu. Nauczyciele obecni na spotkaniu zgodnie stwierdzili, że cele zostały osiągnięte dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu wszystkich partnerów. Koordynator całej grupy partnerskiej, nauczyciel z Francji - Claude Loyer, wielokrotnie wyrażał podziękowania dla nauczycieli naszej szkoły za napisanie projektu, który okazał się tak dużym sukcesem.

Jednym z działań podczas spotkania roboczego była wizyta na Bazarze Egipskim zwanym Bazarem Przypraw, gdzie mogliśmy zobaczyć bogactwo naturalnych przypraw i suszonych owoców używanych w wielu kuchniach świata. Przenikające się różnorodne zapachy przyprawiały o zawrót głowy. Z Bazaru Egipskiego udaliśmy się na Wielki Bazar, gdzie „sprzedawcy poligloci” oferowali także inne produkty, np. biżuterię, rękodzieło, odzież lub dywany.

Wolny popołudniowy czas poświęcaliśmy na poznawanie Stambułu, największej europejskiej metropolii, w której mieszka (według oficjalnych źródeł) ponad 14 milionów osób. Miasto położone jest na dwóch kontynentach - w Europie i Azji, po obu stronach cieśniny Bosfor. W związku z tym,  transport morski jest tutaj bardzo popularny, a regularne rejsy statków umożliwiają przedostanie  się z jednej strony cieśniny na drugą.

Dominującą religią jest islam, dlatego nad miastem górują wieże setek meczetów, a muezzini pięć razy dziennie głośno nawołują wiernych do modlitwy. Stambuł jest miastem z wielowiekową historią, której ślady można dostrzec wszędzie. W dzielnicy Sultan Ahmet zwiedziliśmy historyczne perełki:  Pałac Topkapi, Kościół Mądrości Bożej – Hagia Sofia oraz Błękitny Meczet. Ogromne zaludnienie widać na ulicach oraz w środkach komunikacji miejskiej, a przemieszczanie się w mieście jest dużym wyzwaniem.  

Istotnym elementem tygodniowego planu były wspólne posiłki, podczas których mogliśmy zasmakować pysznej tureckiej kuchni. Nauczyciele, którzy zorganizowali wizytę wykazali się niezwykłą gościnnością, włączając w spotkania również swoje rodziny.

Wróciłyśmy do Polski pełne pozytywnej energii oraz niezwykłych wspomnień i doświadczeń zdobytych przez dwa lata. Przed nami końcowe działania czwartego projektu Comenius odbywającego się w naszej szkole.

 

                                   Koordynator projektu Comenius

czytano: 2318 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2015-06-19 13:37:34

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"