Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Uroczystość powitania repliki Relikwiarza Drzewa Krzyża Świętego w Siedmogrodzie

Strona główna » Aktualności » Uroczystość powitania repliki Relikwiarza Drzewa Krzyża Świętego w Siedmogrodzie

wielkość tekstu: A | A | A

Na prośbę Pana Imre Molnara – Honorowego Obywatela Gminy Nowa Słupia (pracownika Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Węgierskiej) wójt gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior zlecił wykonanie drewnianej repliki krzyża, w którym przechowywane są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego.  Krzyż został poświęcony przez Ojca Zygfryda Wiechę – superiora klasztoru w czasie uroczystej mszy świętej na Świętym Krzyżu i przesłany do Siedmiogrodu. Poświęcony krzyż odebrał osobiście z rąk ojca superiora zastępca wójta  Włodzimierz Zaręba.
 

(Poniżej przedstawiamy opis uroczystości  przesłany do nas przez Pana Géza Nagy, rycerza Orderu Bractwa Św. Władysława).
   

        W miejscowości Hegyközszentimre przyjazd repliki krzyża z klasztoru na Świętym Krzyżu przywitano z dawno nie spotykanym entuzjazmem. Panie piekły ciasta, mężczyźni gotowali gulasz węgierski. Ławki reformackiego kościoła zapełniły się wiernymi, gdzie do reformatów przyłączyli się również katolicy jak i baptyści. Okazji do świętowania było wiecej, gdyż przyjęcie „świętokrzyskiego daru” połączono ze chrzcinami nowonarodzonego dziecka (po raz pierwszy od 3 lat w tym kościele). Świętowaliśmy również przyjaźń polsko-węgierską, spotkanie węgrów mieszkających w kraju i zagranicą oraz królewicza Świętego Emeryka!
         Na uroczystości przyjechała z Bukaresztu Pani senator Rozália Bíró, przewodnicząca Komitetu do spraw Praw Człowieka, Mniejszości i Religii w Parlamencie Rumuńskim. Pani senator Rozália Bíró oraz burmistrz Dr. Miklós Nagy razem przejęli prezent z Polski, tzn.: replikę łysogórskiego Krzyża Świętego, po czym zostal przeczytany piękny list Pana Andrzeja Gąsiora – wójta gminy Nowa Słupia.

         Po kościelnych uroczystościach przeszliśmy złożyć wieńce przez pomnikiem Świętego Emeryka, gdzie godnie umieściliśmy Świętokrzyski Krzyż Patriarchalny. W uroczystości uczestniczyli rycerze orderu bractwa Świętego Władysława, husarze oraz kurucowie.  Z tej okazji, emerytowany archidiakon Gyula Gellért podarował 4 Polskie Flagi dla Kurucowskiego Pułku Świętokrzyskiego! W tle wywiesiliśmy biało-czerwoną Polską flagę o szerokości 5 metrów oraz wysokości 2 metrów.

     Ważnym ,,zbiegiem okoliczności” jest fakt, że świętokrzyski prezent, który umieściliśmy przy pomniku Świętego Emeryka w dniu 25.05.2015 r., co do dnia nawiązywał do dziesiątej rocznicy wzniesienia pomnika Świętego Emeryka, który został odsłonięty 25.05.2005 r. (Natomiast Kaplicę Świętego Emeryka zaczęli budować siedem lat  przed tą uroczystością.) To niewątpiwie jest znakem Opaczności.!

 Dzięki temu ,,małemu drewnianemu krzyżowi”, który przybył do nas ze Świętokrzyskiej Ziemi – z gminy Nowa Słupia, mogliśmy zbudować duchowy most Świętego Emeryka, który połączył Polskę z Siedmogrodem (ojczyzna króla St. Batorego!).

Mieszkańcy uważają otrzymanie świętokrzyskiego daru jako niemal cud, który zawitał do nas w najlepszym duchowym momencie.

Proboszcz jak również i burmistrz zgodnie uznali, że nasza wspólnota znalazła się na skraju kryzysu, czując się osamotniona podczas próby ochrony i kontynuacji kultu Świętego Emeryka jak i również budowy kaplicy. Ten mały, ale jakże szlachetny gest miał dla nas ogromne znaczenie!

Bóg zapłać darczyńcom!

 

 

Géza Nagy,

Rycerz Orderu Bractwa Św. Władysława.

 

czytano: 1802 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2015-06-17 16:15:05

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"