Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » WIZYTA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI Z ZESPOŁU SZKÓŁ W RUDKACH NA SYCYLII WE WŁOSZECH
WIZYTA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI Z ZESPOŁU SZKÓŁ W RUDKACH NA SYCYLII WE WŁOSZECH W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+ 2014-2016 „MATHS IS EVERYWHERE”
KATANIA I SANT'AGATA LI BATTIATI
Nasza wspaniała przygoda z Sycylią, w ramach projektu Erasmus+ „Maths is Everywhere!” – „Matematyka jest wszędzie!”, rozpoczęła się w pochmurną i zimną niedzielę 22 marca 2015 r. Grupa uczniów w składzie: Natalia Cybularz, Patrycja Fałek, Dorota Kwiecień, Dominika Mrozowska, Izabela Życińska i Igor Sala wraz z opiekunami: panią Marzeną Kozłowską, Magdaleną Mazur-Młynarczyk i Marzeną Zbrożyna, o poranku wyruszyła busem na warszawskie lotnisko im. Fryderyka Chopina. Po ponad dwóch godzinach w powietrzu dotarliśmy do Rzymu, gdzie przesiedliśmy się do samolotu lecącego do Katanii. Już z jego okien mogliśmy ujrzeć Etnę, największy wulkan w Europie. Włoscy przyjaciele odebrali nas z lotniska i pomogli dotrzeć do Sant’Agata Li Battiati, gdzie już oczekiwały włoskie rodziny nas goszczące. I tak minął dzień pierwszy.
ZAJĘCIA W SZKOLE, SPOTKANIE W SIEDZIBIE GMINY I ZWIEDZANIE KATANII
W poniedziałek i wtorek, po miłych powitaniach i ciepłych słowach włączyliśmy się w życie włoskiej szkoły - Scuola Media Statale „M.Pluchinotta”. Razem z kolegami z Rumunii, Turcji i Wielkiej Brytanii zaprezentowaliśmy dotychczasowe zadania i uczestniczyliśmy w zajęciach związanych z projektem Erasmus + ,,Matematyka jest wszędzie”. Porozumiewaliśmy się w języku angielskim, a niekiedy migowym. W lokalnej bibliotece wysłuchaliśmy niezwykłej lekcji muzyki poprowadzonej przez maestro Ninni Spinę. Złożyliśmy też wizytę w siedzibie gminy Sant’Agata Li Battiati i wręczyliśmy jej burmistrzowi, Carmelo Galati, list i prezent od Wójta Gminy Nowa Słupia, Andrzeja Gąsiora. Młodzież uczestnicząca w projekcie otrzymała też słodkie podarunki i koszulki z logo projektu. W tych dniach oglądaliśmy też turystyczne atrakcje Katanii.
ETNA I TAORMINA
Środa upłynęła nam na wspaniałej wycieczce na wulkan Etna, gdzie zaskoczył nas silny wiatr i bardzo duże ilości śniegu. Zmarznięci ale szczęśliwi dotarliśmy do miejscowości Taormina nazywanej ,,rajem na ziemi” albo ,,perłą Sycylii”. Miasto leży na zboczu wzgórza Monte Tauro. Z jednej strony widać stąd dymiącą Etnę, a z drugiej Morze Jońskie. Podczas zwiedzania realizowaliśmy zadanie projektowe „Matematyka i podróżowanie”, obliczając odległości pomiędzy poszczególnymi miejscami.
SANT'AGATA LI BATTIATI - ZAJĘCIA W SZKOLE I POKAZ ARTYSTYCZNY
Czwartek spędziliśmy ponownie w szkolnych murach wykonując kolejne zadanie projektowe pt. „Matematyka i sztuka” i przygotowując się pod okiem pani dyrektor Lindy Piccone do wspólnej międzynarodowej uroczystości, podsumowującej nasz pobyt na Sycylii. Toczyliśmy także sportowe boje w przestronnej sali gimnastycznej. Po południu odbył się wielki show. Gospodarze przygotowali sporo atrakcji: występy muzyczne w wykonaniu chóru i szkolnych flecistów, szkolnej orkiestry dętej, która zagrała m.in. fragmenty „Ody do radości” Ludwiga van Beethovena oraz pokazy baletu i gimnastyki artystycznej. Gościem specjalnym był dudziarz, dzięki któremu usłyszeliśmy dźwięki tradycyjnej muzyki sycylijskiej. Koledzy z Turcji zagrali i zaśpiewali trzy piosenki tureckie, a Igor Sala zaśpiewał po angielsku piosenkę Luisa Amstronga „What a Wonderful World”. Drużyna sportowa, w której były również nasze gimnazjalistki - Natalia Cybularz i Patrycja Fałek, otrzymała medale za zwycięstwo w szkolnych zawodach. Na zakończenie cała międzynarodowa grupa uczniów zaśpiewała po angielsku piosenkę Michaela Jacksona „We Are the World”.
SYRAKUZY I ORTYGIA
Ostatniego dnia pobytu zwiedzaliśmy miasto Syrakuzy i jego historyczne centrum, Ortygię mieszczące się na niewielkiej wyspie zwanej Wyspą Przepiórek. W Syrakuzach urodził się i zakończył życie Archimedes – matematyk i fizyk. W mieście tym zwiedzaliśmy muzeum archeologiczne, oglądaliśmy sanktuarium Madonna Della Lacrime i ruiny greckiego teatru z V w. p.n.e. W Rajskim Kamieniołomie znajduje się słynne Ucho Dionizosa - ogromna sztuczna grota w kształcie ucha, dająca niezwykłe efekty akustyczne. Odwiedziliśmy świątynię Apollona oraz świątynię Ateny, plac Archimedesa z Fontanną Artemidy i katedrę na Piazza Duomo. Podczas zwiedzania przepięknych sycylijskich zabytków realizowaliśmy zadanie projektowe „Matematyka w sztuce”.
PRZYSMAKI SYCYLII
Każdego dnia poznawaliśmy tradycyjne włoskie smaki tj. gnocchi ziemniaczane, bruschetta z pomidorami, lasagne, caponata – danie z bakłażanów i pomidorów, pasta alla Norma – makaron z bakłażanów, pomidorów, bazylii i sera ricotta, focaccio z ziemniakami i ze szpinakiem i pizzę, desery: lody granita, cassata siciliana – ciasto z serem ricotta, cannoli – włoskie rurki oraz deser owocowy.
POWRÓT DO POLSKI
Dzień powrót do Polski zbliżał się coraz szybciej. W sobotę 28 marca 2015 r. wyruszyliśmy w drogę do domu. Na długo w pamięci pozostaną nam poznane miejsca, smaki i sycylijskie krajobrazy. Rezultaty naszej pracy, czyli prezentacje „Matematyka i podróżowanie” oraz „Matematyka w sztuce” przygotowane przez międzynarodowe zespoły Wielkiej Brytanii, Turcji, Włoch, Rumunii i Polski będzie można obejrzeć na stronie Zespołu Szkół w Rudkach na Facebook’u oraz na blogu projektu „Maths is Everywhere!”
Szczegółowe informacje o projekcie na stronie Zespołu Szkół w Rudkach:
http://zsrudki.edupage.org/
czytano: 2551 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2015-03-31 12:47:03
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"