Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Błękitny Promyk Nadziei z pomocą dla mieszkanki Świętokrzyskiego
31 stycznia (sobota) na terenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach w godzinach 09:00 – 17:00 i w Galerii Echo w godzinach 14.00-17.00 oraz 1 lutego (niedziela) w obu tych miejscach w godzinach 9.00-17.00 odbędzie się akcja „Dzień Dawcy Szpiku dla Moniki i Innych”. Inicjatorem organizacji akcji rejestracji potencjalnych dawców jest Dariusz Lisowski, Prezes Fundacji Miśka Zdziśka ,,Błękitny Promyk Nadziei”. Patronat honorowy nad akcją objął Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.
Pani Monika od maja 2013 zmaga się z ciężką chorobą nowotworową. Został u niej zdiagnozowany chłoniak rozlany z dużych komórek B (podtyp GCB). Jej dotychczasowe leczenie to 3 schematy agresywnej i wyniszczającej chemioterapii (13 cykli chemioterapii) przeprowadzone od czerwca 2013 roku do chwili obecnej.
Niestety, po autoprzeszczepie w kolejnym badaniu kontrolnym stwierdzono u Pani Moniki nowe ogniska choroby w wątrobie i kości krzyżowej. W związku z tym, jako leczenie docelowe prowadzący lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach wskazali wykonanie transplantacji komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. W przypadku takiego leczenia szczególnie ważny jest czas. Przeszczep musi zostać wykonany jak najszybciej, a znalezienie zgodnego dawcy jest bardzo trudne.
Podjęte do tej pory próby wyszukania dawcy okazały się bezowocne. Szansą na kontynuowanie leczenia jest jak najszybsze znalezienie zgodnego dawcy szpiku kostnego. Czas ucieka i dlatego fundacja apeluje o pomoc w dalszych poszukiwaniach dawcy szpiku dla Pani Moniki.
Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Zajmuje to tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.
Fundacja DKMS Polska zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku, jako niezależna organizacja typu non-profit. DKMS ma swoje korzenie w Niemczech, gdzie powstała z prywatnej inicjatywy w 1991 roku. DKMS Polska rozpoczęła swoją działalność 25 lutego 2009 i do dnia dzisiejszego udało się nam zarejestrować i przebadać ponad 644 000 (grudzień 2014) potencjalnych dawców. 1 667 (grudzień 2014) osób oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.
czytano: 1568 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2015-01-29 10:35:23
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"