Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Chwalcie Pana ...
W minioną niedzielę 4 stycznia w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu odbył się koncert kolęd znanych i mniej znanych „Chwalcie Pana przy wtórze cytry, przy trąbach i przy dźwięku rogu”.
Było to spotkanie z muzyką przy dźwiękach rogów, trzech rogów. Waltornia czyli róg; nazwa wzięła się z połączenia dwóch słów: wald – las; Horn – róg. Pełna nazwa instrumentu to róg leśny. Ale pierwotnie pochodzi od rogu pasterskiego, o którym pisał król Dawid w swoich psalmach.
Usłyszeliśmy 25 kolęd opracowanych przez Mirosława Rubaka na trzy waltornie. Skład tercetu tworzyli muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej sekcji waltorni: Jakub Bartoszewski, Marcin Czajkowski, Mirosław Rubak.
Organizatorami niedzielnego świątecznego koncertu byli: Wójt Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior wraz z Radą Gminy Nowa Słupia; Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Słupi z siedzibą w Rudkach oraz Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża.
Koncert posiadał formę konkursu dla słuchaczy. Muzycy grali zestawy po kilka kolęd, a słuchający odgadywali ilość i ich tytuły. Najlepszymi okazali się młodzi słuchacze, którzy wrócili ze Świętego Krzyża ze słodkimi upominkami.
Dziękujemy wszystkim przybyłym na koncert do Bazyliki Świętokrzyskiej.
czytano: 2837 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2015-01-05 14:42:09
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"