Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Pamięć o Niepodległości
W niedzielę, 9 listopada, odbyły się w gminie uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Samorządowcy złożyli wieńce i zapalili znicze przed pomnikami w Nowej Słupi i Rudkach, w kościele w Nowej Słupi odbyła się msza w intencji Ojczyzny oraz koncert Filharmonii Świętokrzyskiej.
Przed rozpoczęciem mszy świętej z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry Rudkowianie wójt Wiesław Gałka i przewodniczący Rady Gminy Sylwester Kozłowski wspólnie z radnymi: Jadwigą Kot, Ewą Pastuszyńską, Haliną Misiurską, Janem Czają, Przemysławem Stelmaszczykiem, Henrykiem Gąsiorem, Sławomirem Marcem, Robertem Klefasem, Ryszardem Karpińskim, sołtysami: Adamem Sałatą, Józefem Gołębskim i mieszkańcami złożyli wieniec i zapalili znicze przed Pomnikiem Powstańców Styczniowych przy kościele w Nowej Słupi.
Podczas rozpoczęcia nabożeństwa ksiądz proboszcz Krzysztof Bartochowski przypomniał, że msza odbywa się za wszystkich tych, którzy oddali życie za ojczyznę w różnych okolicznościach i w różnych sytuacjach. - Szli odważnie i mężnie, oddawali cenę najwyższą, przelewali krew – podkreślił.
W pięknym, patriotycznym kazaniu ksiądz profesor z Sandomierza, Adam Kończak przypomniał, że naród polski zdobywał się na wielkie czyny, bohaterskie. Walczył o swoją i obcą wolność. - 11 listopada 1918 roku narodziła się Polska w Europie, wskrzeszona, zmartwychwstała – powiedział. - I chciała być wolna, dostatnia, chciała być matką wszystkich Polaków. Niedługo jednak cieszyliśmy się wolnością, tylko 21 lat. A potem przyszła II wojna światowa i tyle ofiar z naszych domów, z naszych rodzin musieliśmy złożyć na wielkim ołtarzu ojczyzny. Dzisiaj pamiętamy o wszystkich naszych bohaterach.
Podczas mszy mieszkanki Nowej Słupi, licealistka Katarzyna Pietrzyk i studentka Magdalena Rusiecka wykonały Psalm i Wezwanie po modlitwie wiernych.
Z pięknym koncertem wystąpili artyści Filharmonii Świętokrzyskiej: skrzypaczka Krystyna Goncerzewicz, śpiewaczka Marzena Trzebińska, pianista Aureliusz Mendera. Wykonali utwory muzyki polskiej: Kleofasa Ogińskiego, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, a także popularne pieśni z okresu odzyskania niepodległości, miedzy innymi: Dalej chłopcy, dalej żywo, Pieśń o wodzu miłym, Rozszumiały się wierzby płaczące. To popularny repertuar w latach dwudziestych, muzyka polska, narodowa, klasyczna, patriotyczna. - Polacy ogromnie cieszyli się z odzyskania niepodległości i wyrażali to w sztuce – powiedziała Zofia Zamojska-Pabich, która prowadziła program.
Następnie przedstawiciele samorządu i mieszkańców udali się do Rudek, gdzie przed Krzyżem Powstańców Styczniowych złożyli wieniec i zapalili znicze. - Składamy wieniec, by uczcić pamięć tych rodaków, którzy zginęli w niewoli i którzy walczyli o niepodległość – powiedział wójt Wiesław Gałka. - Dzisiaj możemy się cieszyć z niepodległości.
czytano: 2113 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2014-11-10 12:12:33
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"