Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » KOLEJNY ROK PRACY W PROJEKCIE COMENIUS ROZPOCZĘTY
W bieżącym roku szkolnym rozpoczęliśmy drugi rok pracy w ramach projektu Comenius „I Know What I Eat” , „Wiem, co jem”. Realizację działań rozpoczęliśmy w październiku 2013 r., ze względu na późniejsze zakwalifikowanie naszej szkoły. W projekcie współpracujemy z partnerami z Francji, Hiszpanii, Turcji i Włoch.
Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie włączyli się w realizację projektu w pierwszym roku. Rozpoczęli od wykonania pracy konkursowej na logo projektu. Następnie, poznawali skład produktów żywnościowych, badali wpływ poszczególnych składników na zdrowie człowieka, a także dowiedzieli się w jaki sposób można zastąpić szkodliwe dla zdrowia składniki naturalnymi i zdrowymi. Pracą uczniów w realizacji tych zadań kierowały panie: Agnieszka Grzesik- Bereszka i p. Renata Witkowska. Kolejnym działaniem było przygotowanie programu artystycznego. Pod kierunkiem p. Ewy Kowalskiej, uczniowie opracowali scenariusz przedstawienia promującego zdrowe odżywianie, a następnie przygotowali sztukę w języku polskim, którą przedstawili całej społeczności szkolnej w maju. Sztuka została sfilmowana, a całość tekstu przetłumaczono na język angielski i umieszczono w filmie w formie napisów. Nagranie i opracowanie filmu wykonał p. Piotr Bereszka. Oprawę muzyczną przygotował p. Jacek Góra, a plastyczną p. Izabela Gawlik. W ramach projektu uczniowie wraz z opiekunami (p. Renatą Jadwidzic, p. Izabelą Gawlik oraz p. Adamem Dwojewskim) odwiedzili trzy miejsca produkcji dżemu owocowego: gospodarstwo ekologiczne państwa Wójcików w Trzciance, małą rodzinną firmę „Twój Ogród” w Starachowicach oraz duży zakład ”Gomar” w Pińczowie. Poznali tam różne sposoby wytwarzania dżemu, przeanalizowali jego skład i porównali produkty.
Wszyscy uczniowie realizujący kolejne działania projektowe opracowywali wyniki swojej pracy w formie prezentacji multimedialnych w dwóch językach: polskim i angielskim. Nad poprawnością tłumaczeń czuwały panie: Olga Zyzman- Ponikowska i p. Roksana Ponikowska.
W roku szkolnym 2013/2014 delegacje uczniów i nauczycieli naszej szkoły uczestniczyły w dwóch wizytach roboczych, które odbywały się w szkołach partnerskich uczestniczących w projekcie. Pierwsze spotkanie odbyło się w miejscowości Sant Antoni de Calonge w Hiszpanii w dniach: 24.-27. marca 2014 r. Drugie w miejscowości Parabita we Włoszech w dniach: 31 maja- 04 czerwca 2014r. W czasie tych wizyt podsumowano dotychczas wykonane działania. Wszystkie szkoły przedstawiły wyniki swojej pracy w formie prezentacji multimedialnych, filmów lub występów artystycznych.
Podczas tych spotkań uczestnicy wyjazdów mieli możliwość, a nawet konieczność rozwijania umiejętności porozumiewania się w języku angielskim. Była to jedyna możliwość komunikowania się z uczestnikami projektu z innych krajów. Nauczyciele i uczniowie, którzy brali udział wyjazdach, poznali funkcjonowanie szkoły hiszpańskiej i włoskiej obserwując zajęcia w nich prowadzone. Szczególnie ciekawe, gdyż zupełnie inne od zajęć w naszej szkole, były zajęcia w szkole włoskiej, ze względu na fakt, że jest to szkoła artystyczna. Mieliśmy możliwość zobaczyć występ zespołu baletowego, który składa się z uczniów tej szkoły, pokaz mody projektów uczniowskich, a także wiele innych bardzo ciekawych zajęć prowadzonych w pracowniach tematycznych. Realizacja kolejnych zaplanowanych zadań odbywała się wraz z uczniami i nauczycielami z innych szkół podczas warsztatów odbywających się nie tylko w szkole, ale także w innych miejscach np. w Muzeum Czekolady w Barcelonie , Muzeum Rybołówstwa w Sant Antoni de Calonge, podczas produkcji tradycyjnego makaronu regionu Salento we Włoszech.
Nasi uczniowie przebywający w rodzinach hiszpańskich i włoskich mieli możliwość poznania panujących tam zwyczajów i tradycji rodzinnych, gdyż uczestniczyli w ich codziennym życiu.
Delegacja polska brała także udział w spotkaniach z lokalnymi władzami, podczas których wręczyliśmy materiały promujące naszą gminę i region świętokrzyski. Burmistrz Sant Antoni de Calonge nie tylko przywitał nas w języku polskim, ale wygłosił w naszym ojczystym języku przemówienie przygotowane na tę okoliczność. Było to dla nas niezwykle miłe przeżycie.
Uczestnicząc w spotkaniach, wycieczkach i wyjazdach poznawaliśmy kulturę i historię Hiszpanii (szczególnie Katalonii) oraz Włoch, przebywając w urokliwym regionie Salento.
Nad pracą uczniów czuwała i nadal czuwa liczna grupa nauczycieli, którzy wspierają uczniów, kierują ich pracą , służą im radą i pomocą podczas dodatkowych zajęć, spotkań czy prowadzonych warsztatów.
Podczas realizacji działań w pierwszym roku projektu znacznie wzrosła motywacja uczniów i nauczycieli do nauki języka angielskiego. Uczestnicy projektu doskonalili swoje umiejętności językowe podczas spotkań roboczych, kontaktów drogą mailową oraz wykonywania tłumaczeń tekstów do produktów końcowych. Wzrosła także świadomość uczniów i nauczycieli jako konsumentów – częściej czytają etykiety produktów żywnościowych i zwracają większą uwagę na ich skład. Ponadto promują wybór produktów żywnościowych „ bez chemii” w swoich rodzinach i najbliższym otoczeniu.
Dyrekcja Zespołu Szkół w Nowej Słupi bardzo dziękuje p. Wiesławowi Gałce- Wójtowi Gminy Nowa Słupia oraz Radzie Gminy Nowa Słupia, p. Agnieszce Lewandowskiej – kierownikowi Zespołu Obsługi Szkół Gminy Nowa Słupia, p. Lucynie Kalarus za wszelką pomoc i wsparcie w realizacji projektu.
Przed nami drugi rok pracy, a więc kolejne zaplanowane do realizacji działania, które już zaczęliśmy wykonywać. Efekty naszej pracy przedstawimy podczas trzeciego spotkania roboczego, które odbędzie się w Rennes we Francji w dniach: 06.-11. października bieżącego roku. Weźmie w nim udział 6 uczniów i 4 nauczycieli.
Ważnym i dużym przedsięwzięciem dla uczniów naszej szkoły, ich rodzin, dyrekcji i nauczycieli, będzie spotkanie robocze w naszej szkole, które odbędzie się w pierwszym tygodniu maja 2015 r. Udział w nim zapowiedziała duża grupa nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich. Uważają, że pobyt w Polsce będzie dla nich bardzo atrakcyjny. Nie pozostaje nic innego, niż wziąć się ostro do pracy.
Koordynator projektu:
Ewa Mądzik-Błosińska
czytano: 2034 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2014-09-23 13:15:13
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"