Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Kazania Świętokrzyskie powróciły do macierzy
13 września 2014 roku. Tuż po godzinie 10.20 do Klasztoru na Świętym Krzyżu powrócił do macierzy na kilka godzin największy skarb narodowy piśmiennictwa polskiego – „Kazania Świętokrzyskie”.
Temu wyjątkowemu wydarzeniu, bez precedensu w dziejach Polski towarzyszyły nadzwyczajne środki ostrożności. Na Święty Krzyż „Kazania” przyjechały z Biblioteki Narodowej w Warszawie.
W podniosłej uroczystości powitania najstarszego manuskryptu napisanego prozą w języku polskim uczestniczyło kilkaset osób, w tym wielu znamienitych naukowców, historyków, ludzi kultury regionu świętokrzyskiego.
Samorządowców reprezentował wójt gminy Nowa Słupia Wiesław Gałka, któremu towarzyszyli: radna Ewa Pastuszyńska oraz kierownik referatu inwestycyjnego Marek Partyka.
Z tej uroczystej okazji specjalną mszę dziękczynną odprawił biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski.
Jak pisze dr hab. Prof. UJK Krzysztof Bracha : „Kazania Świętokrzyskie to nieprzebrany skarbiec języka, świadek kultury religijnej i pobozności polskiego średniowiecza, bez którego bylibyśmy ubożsi i rzec można osierocenia, Chwała mnichom łysogórskim, że przechowali ten skarb narodowej kultury i kamień węgielny świętokrzyskiej tożsamości.”
Pochodzące z XIV wieku "Kazania świętokrzyskie" to najstarszy zapis prozy polskiej, który składa się z jednego całego kazania (na dzień św. Katarzyny) i fragmentów pięciu innych. Spisane zostały na pergaminie, który w XV w. posłużył - pocięty na paski - do oprawy rękopiśmiennego kodeksu, zawierającego łaciński tekst Dziejów Apostolskich i Apokalipsy.
czytano: 1806 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2014-09-13 17:06:22
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"