Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Międzynarodowe warsztaty w Nowej Słupi
Od 26 do 30 sierpnia na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego odbywają się XI Międzynarodowe Warsztaty Starożytnego Hutnictwa. Uczestniczy w nich ponad 50 osób z czterech krajów, z Polski, Niemiec, Austrii i Holandii.
W środę, 27 sierpnia, w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego odbyło się uroczyste otwarcie warsztatów. - Cieszymy się, że wybrali państwo na miejsce swego spotkania gminę Nowa Słupia – zwrócił się do uczestników warsztatów w imieniu wójta Wiesława Gałki sekretarz gminy Zbigniew Zagdański. - Tu w czasach starożytności znajdował się wielki ośrodek hutnictwa. Takie spotkanie, które organizujecie, przybliżają nam wiedzę o dawnej metalurgii. To miejsce, gdzie się znajdujemy, obok zabytku na Świętym Krzyżu, jest jednym z najważniejszych i stanowi podstawę budowy turystyczno-wypoczynkowego wizerunku gminy Nowa Słupia.
Sekretarz Zbigniew Zagdański poinformował, że po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej pojawiły się możliwości otrzymania środków na inwestycje turystyczne. Udało się gminie z nich skorzystać. Tak powstało Centrum Kulturowo-Archeologiczne, które przyciąga olbrzymie rzesze turystów. Co roku odbywają się tu Dymarki Świętokrzyskie. Sekretarz wyraził nadzieję, że goście, obok realizacji swojej pasji, znajdą czas, by zwiedzić najpiękniejsze zakątki gminy, do czego ich zachęcał. Sekretarz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do spotkania, w tym kustosz Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, Lucynie Spelak.
Podczas otwarcia organizatorzy warsztatów powitali wszystkich naukowców, przedstawili grupy. Wyrazili zadowolenie, że obecnie, jedenaste spotkanie odbywa się w Polsce. Dotychczas spotkania odbywały się w całej Europie, między innymi w Anglii, Niemczech. Głos zabierali: Marcin Marciniewski, reprezentant Projektu Hutnia oraz Władysław Weker z Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Krótką prelekcje o gminie, o jej tradycji, historii zaprezentował dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Piotr Sepioło.
W warsztatach uczestniczy 13 zespołów naukowych, w tym cztery z Niemiec. Najliczniejsza jest grupa z Austrii, która liczy 8 osób. Jest kilka osób, które są fachowcami i zajmują się starożytnym hutnictwem, głównie z Holandii, Niemiec.
Warsztaty polegają na próbie odtworzenia procesu otrzymywania żelaza w piecach nazywanych dymarkami. Potrzebny jest do tego węgiel drzewny, drzewo, ruda żelaza, co gmina zapewnia wszystkim gościom. Z tych elementów każda z grup swoimi metodami otrzymuje żelazo.
W uroczystym otwarciu warsztatów, obok sekretarza Zbigniewa Zagdańskiego, uczestniczyli: wiceprzewodniczący Rady Gminy - Ryszard Karpiński, Henryk Gąsior, radna Jadwiga Kot.
Organizatorzy warsztatów: Lokalna Organizacja Turystyczna Partnerstwo Ziemi Świętego Krzyża, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich oddział w Warszawie, PTTK oddział kielecki, Projekt Hutnia, Regionalna Organizacja Turystyczna.
czytano: 2035 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2014-08-28 12:07:41
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"