Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

SPOTKANIE ROBOCZE W KATALONII W RAMACH PROJEKTU COMENIUS

Strona główna » Aktualności » SPOTKANIE ROBOCZE W KATALONII W RAMACH PROJEKTU COMENIUS

wielkość tekstu: A | A | A

Publiczne Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół w Nowej Słupi już po raz czwarty realizuje projekt Comenius. Tytuł obecnego „Wiem, co jem” nawiązuje do zdrowych zwyczajów żywieniowych. Ważnym elementem projektów są spotkania robocze w szkołach partnerskich, podczas których uczniowie mają możliwość poznawania innych krajów i kultur. Do tej pory w wyjazdach zagranicznych uczestniczyło łącznie 38 uczniów naszego gimnazjum. Kontakty z rówieśnikami z zagranicy trwają często dużo dłużej niż dwuletni projekt. Owocuje to wzajemnymi odwiedzinami i spotkaniami dorosłych już absolwentów.

 W dniach 23 – 28 marca 2014 odbyło się spotkanie robocze w Katalonii (Hiszpania). Opiekunami uczniów podczas wizyty były panie: Ewa Mądzik-Błosińska (koordynator projektu), Ewa Kowalska oraz Roksana Ponikowska.

Dla polskiej szkoły było to pierwsze spotkanie z partnerami, ponieważ dołączyliśmy do projektu w październiku. W wyjeździe uczestniczyło pięć uczennic, aktywnie działających w projekcie: Aleksandra Piotrowska (2b), Alicja Paluch (1a), Patrycja Jadwidzic (1c), Nikola Maliszewska (1a) i Klaudia Lasek (3b). Szkołą przyjmującą była Institut Puig Cargol w Sant Antoni de Calonge, na wybrzeżu Costa Brava w Hiszpanii.

Głównym celem spotkania była prezentacja rezultatów dotychczasowych działań oraz wybór logo projektu. Nasze uczennice przedstawiły prezentacje multimedialne dotyczące składników żywności oraz logo wykonane przez Nikolę Maliszewską. Polski  projekt zajął II miejsce, a zwyciężyło logo wykonane przez uczniów szkoły włoskiej. Uczestnicy wizyty zapoznali się z funkcjonowaniem hiszpańskiej szkoły i wzięli udział w różnych interesujących warsztatach związanych z tematem projektu, m.in. tworzenie mozaiki z motywami śródziemnomorskiej kuchni, przygotowanie tradycyjnej katalońskiej potrawy (w Muzeum Rybołówstwa w Palamos), wykonanie czekoladowych lizaków (w Muzeum Czekolady w Barcelonie). Ponadto, delegacje krajów partnerskich zostały zaproszone na spotkanie z burmistrzem Calonge, który przywitał gości przemowami w ich ojczystych językach. Wszyscy byli zaskoczeni, bo z trudnym językiem polskim burmistrz poradził sobie świetnie!

Prezentem dla szkoły przyjmującej była rzeźba świętokrzyskiej czarownicy. Zajęła główne miejsce w gablocie na szkolnym korytarzu, obok albumu o naszym regionie oraz folderów promujących Nową Słupię i powiat kielecki. Podobne materiały otrzymał od polskiej delegacji także burmistrz Calonge oraz koordynatorka projektu w szkole katalońskiej. Uczestnicy spotkania przywieźli do Polski wiele albumów i przewodników oraz pamiątek, nie tylko z Katalonii, ale także z pozostałych krajów partnerskich, których przedstawiciele wręczyli nam upominki od swoich szkół i miast.

Ważnym elementem projektu jest poznawanie innych kultur oraz życia codziennego mieszkańców krajów partnerskich. Nasze uczennice miały możliwość spędzenia kilku dni w domach swoich rówieśników, co pozwoliło im poznać zwyczaje Katalończyków. Zwiedzając najciekawsze miejsca regionu, m.in. Gironę i Barcelonę, uczestnicy wyjazdu zdobyli wiedzę na temat historii i kultury. Warto również wspomnieć, iż to spotkanie było kilkudniową „lekcją” języka angielskiego dla wszystkich uczestników, co z pewnością przyczyniło się do poprawy umiejętności komunikacyjnych.

Kolejne spotkania robocze w ramach projektu Comenius odbędą się we Włoszech, Francji i Turcji.

                                                                                                                                                             Roksana Ponikowska

czytano: 1979 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2014-04-14 11:28:07

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"