Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

PSP w Starej Słupi na IV Spotkaniu Partnerskim w dniach 03-08.03.2014r. w Salonikach w Grecji

Strona główna » Aktualności » PSP w Starej Słupi na IV Spotkaniu Partnerskim w dniach 03-08.03.2014r. w Salonikach w Grecji

wielkość tekstu: A | A | A

W dniach 03-07.03.2014r. odbyła się kolejna wizyta studyjna w ramach projektu Comenius „Let’s Meet Where Our Cultures Meet” w Salonikach w Grecji. Było to już szóste spotkanie delegacji z dziewięciu państw europejskich tj. Polska, Wielka Brytania, Hiszpania, Litwa, Grecja, Turcja, Bułgaria, Chorwacja oraz Włochy. Z Publicznej Szkoły Podstawowej w Starej Słupi wydelegowani zostali nauczyciele: Anna Sepioło i Anna Budzińska. Tym razem wyjazd odbył się bez udziału uczniów ze względu na nietypowy charakter szkoły, w której odbyło się spotkanie. Odwiedziliśmy szkołę przyszpitalną znajdującą się na obrzeżach miasta Saloniki, do której uczęszczają dzieci przebywające w szpitalu klinicznym.

Ze względu na zasady obowiązujące w szpitalu, nie mogliśmy przebywać z dziećmi, ale mieliśmy możliwość zaobserwowania przepięknych prac wykonanych przez uczniów, którzy będąc jednocześnie pacjentami szpitala angażowani są na bieżąco w realizację zadań wynikających z projektu Comenius. W trakcie lekcji historii, języka ojczystego, czy angielskiego poznają tradycje, zwyczaje i specyfikę krajów partnerskich.

Spotkanie studyjne w Salonikach poświęcone zostało więc sprawom organizacyjnym związanym z realizacją projektu Comenius. Wstępnie omówiliśmy raport końcowy, ewaluację oraz produkty i rezultaty jakie już powstały i mają powstać do końca realizacji projektu. Opracowaliśmy elektroniczną wersję książki zatytułowaną „Europejski Przewodnik Kulinarny” zawierającą przepisy dań kuchni narodowej i regionalnej krajów partnerskich. W trakcie trwania projektu uczniowie mieli za zadanie wybrać swoje ulubione potrawy i opracować ich przepisy w języku angielskim. W Grecji powstała elektroniczna wersja książki, zamieściliśmy w niej przepisy, zdjęciai krótką charakterystykę wybranych potraw.Dzięki książce kulinarnej mogliśmy również porównać dania kuchni europejskiej, zaobserwować różnice i podobieństwa między różnymi potrawami oraz nawyki żywieniowe danego narodu. W książce zamieściliśmy również przepisy dań wykonanych podczas prezentacji kulinarnych w Bułgarii i Litwie.

W trakcie spotkań omówiliśmy również realizację dotychczasowych działań, czy są zgodne z założeniami projektu oraz przygotowaliśmy harmonogram prac do kolejnego wyjazdu do Siracusa we Włoszech. Ostatnie już spotkanie zaplanowane zostało w dniach 03-08.06.2014r. na Sycylii, w trakcie którego uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich będą podsumowywali projekt i wspólnie opracowywali wstępny raport końcowy projektu Comenius.

Poza wytężoną pracą nad projektem, zaplanowany został również czas na wizytę u burmistrza miasta Saloniki, spotkanie z przedstawicielami oświaty i rozmowy  na tematy z wiązane z edukacją i realizacją projektów europejskich. Powstały również pomysły na kontynuację współpracy w nowym programie Erasmus+.

W wolnym czasie spacerowaliśmy po ulicach Salonik, zwiedzając miasto i zabytki architektonicznetakie jak słynna Biała Wieża, czy Agia Sophia, z których aż szesnaściewpisanych jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zabrano nas również do Muzeum Archeologicznego Aleksandra Macedońskiego, gdzie uwagę wzbudzały niezliczone ilości złotych i srebrnych ozdób pochodzących z grobów Aleksandra Macedońskiego i jego ojca Filipa II Macedońskiego oraz innych władców antycznej Macedonii.

Jeden dzień zaplanowany został na wyprawę do miejsca niezwykłego znajdującego się w centralnych górach Grecji. Zwiedzaliśmy Meteory, potężne centrum klasztorne wschodniego kościoła ortodoksyjnego. Od XI w. meteory uważane są za obraz wielkości Boga. Wznoszą się jako skalisty las w Grecji, na Równinie Tesalskiej, blisko miasta Kalambaka, między górami Koziaka i Antihasionu.Wiele tysięcy skał niskich i wysokich układa się w tajemniczą całość. Odosobnienie skał, panująca cisza, wznoszące się na szczytach klasztory, tworzą dla pielgrzymów wzniosłą atmosferę. Równocześnie te stare skały wrastające głęboko w ziemię (powstały w trzeciorzędzie 6 mln lat temu), rodzą w psychice strach ipobudzają gorliwość w modlitwie. Widok zapierał dech w piersiach, przepiękny cud natury, który pozostanie  w pamięci na zawsze.

Niezwykłym doświadczeniem była dla nas także możliwość przebywania w monasterach, czyli ortodoksyjnych, prawosławnych klasztorach, kościołach i kaplicach.Naszą uwagę zwróciły piękne złote ikony przedstawiające najczęściej postacie świętych. Zaprezentowano nam również technikę tworzenia ikon w trakcie krótkich warsztatów zorganizowanych dla uczestników projektu.

Wieczorami braliśmy udział w warsztatach tanecznych, w trakcie których prezentowano nam greckie tańce, a na zakończenie wspólnie wykonaliśmy zorbę. 

Przez pięć dni mieliśmy kontakt ze wspaniałym dziedzictwem kulinarnym i kulturowym Greków. Muzyka, taniec i śpiew jednoczy ludzi, a to stanowi również ideę naszego projektu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne, niestety już ostanie w tym projekcie spotkanie we Włoszech, w trakcie którego będziemy podsumowywali projekt i prezentowali jego rezultaty.

Szkoła Podstawowa w Starej Słupi

czytano: 2012 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2014-03-20 08:19:21

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"