Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych
Około 90 uczniów z pięciu szkół powiatu kieleckiego uczestniczyło w VI Rajdzie Szlakiem Powstańców Styczniowych, którego finał odbył się w czwartek, 30 stycznia, w Nowej Słupi.
W rajdzie uczestniczyły szkoły: III Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida i Zespół Szkół Nr 1 z Kielc, Zespół Szkół Nr 8 i Zespół Szkół z Nowej Słupi, Publiczne Gimnazjum z Rudek. Najmłodsza drużyna, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi, mimo trudnych warunków pogodowych, zdobyły Łysicę.
W tym roku ze względu na niską temperaturę, zagrożenie zamarzniętym lodem i drzewami oraz zakaz wejścia do Świętokrzyskiego Parku Narodowego uczestnicy rajdu pokonali nieco mniejsze odcinki, jedynie z Huty Szklanej przez Święty Krzyż do Nowej Słupi. Nie przeszli w tym roku trasy z Trzcianki.
Podczas finałowego spotkania uczniowie klas szóstych SP imienia Bohaterów Powstania Styczniowego przedstawili montaż słowno-muzyczny, który nawiązywał do wydarzeń sprzed 150 lat. Recytowali wiersze Marii Konopnickiej, Cypriana Kamila Norwida, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Śpiewali tradycyjne, najbardziej charakterystyczne utwory: Sygnał, Pieśń powstańców styczniowych. Nie mogło zabraknąć hymnu szkoły, którego autorami są dawni nauczyciele, Czesław Cieślik i Wawrzyniec Majecki. W montażu wyróżnili się uczniowie: Karolina Gałka, Julia Fijas, Kuba Majecki. – Jak co roku staramy się uczyć dzieci patriotyzmu, przekazywać tradycje szkoły, ceremoniał, chcemy, by dzieci wiedziały, kto jest patronem szkoły, gdzie i kiedy rozgrywały się tragiczne wydarzenia powstania – powiedziała Paulina Pawlik, która przygotowała program wspólnie z Barbarą Wójcik i nauczycielem wychowania muzycznego Jackiem Górą.
Przewodnik świętokrzyski Jacek Kowalczyk wygłosił prelekcję o nowosłupskim proboszczu, księdzu pułkowniku Walentym Ślusarczyku w 110 rocznicę urodzin, który był postacią wyjątkową, pasjonatem tradycji, powstania styczniowego.
Młodzież uczestniczyła w konkursach. W plastycznym, pod kierunkiem Izabeli Pańtak z Gminnego Ośrodka Kultury w Rudkach, wykonywała rysunek powstańca styczniowego. W konkursie historycznym, którego jurorem był przewodnik Czesław Siuda, wykazywała się wiedzą o powstaniu styczniowym. Wszyscy otrzymali nagrody, książki, foldery, mapy.
W imieniu wójta Wiesława Gałki, który ze względu na inne obowiązki nie mógł przybyć na finał rajdu, sekretarz gminy Zbigniew Zagdański podziękował dyrekcjom szkół, nauczycielom, uczniom. - To bardzo piękna inicjatywa – powiedział. - Pamięć historyczna jest bardzo ważna, kształtuje tożsamość narodową. W Unii Europejskiej mówi się o jednym wielkim organizmie, ale nie zapominamy o tradycji lokalnej małych ojczyzn. Dzisiaj młodzież szła szlakami powstańców styczniowych, którzy byli najbardziej światłą, patriotyczną, uświadomioną częścią społeczeństwa. Warto przypominać o tych wydarzeniach, kroczyć szlakiem powstańców i przy okazji podziwiać wspaniałe krajobrazy Gór Świętokrzyskich w zimowej szacie, krajobrazy naszej gminy Nowa Słupia.
W spotkaniu uczestniczyła radna Rady Gminy Ewa Pastuszyńska, prezesi Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska - Ryszard Garus, Jacek Skrzypczak, dyrektor GOK Piotr Sepioło. Organizatorami rajdu byli: Zespół Szkół Nr 8 i Zespół Szkół z Nowej Słupi, Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska, Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych, GOK w Rudkach. Patronat sprawował wójt gminy Nowa Słupia Wiesław Gałka.
czytano: 3556 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2014-01-31 11:16:33
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"