Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Przejdź do wyszukiwarki
Przejdź do menu dodatkowego
Skróty klawiszowe:
Skróty klawiszowe:
Strona główna » Aktualności » Świętokrzyska Pasja
13 marca 2016 r. w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu odbył się koncert galowy III Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej. Wystąpili w nim laureaci wyłonieni w wyniku przesłuchań, które odbywały się niemal przez cała sobotę w świętokrzyskiej świątyni.
W przeglądzie udział wzięło 42 podmioty wykonawcze - 530 osób z 18 gmin nie tylko regionu świętokrzyskiego, w czterech kategoriach: soliści, zespoły wokalne, ludowe zespoły śpiewacze oraz chóry
Nad przebiegiem przesłuchań konkursowych czuwało jury w składzie: dr Maria Zawartko i dr Iwona Polak (Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego z Wrocławia) oraz Michał Stachurski (Wojewódzki Dom Kultury z Kielc).
Organizatorami III Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej byli Wójt i Rada Gminy Nowa Słupia, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, a także Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Patronat honorowy nad przeglądem sprawowali: biskup ordynariusz diecezji sandomierskiej – Krzysztof Nitkiewicz, wojewoda świętokrzyski – Agata Wojtyszek, marszałek województwa świętokrzyskiego - Adam Jarubas oraz starosta kielecki – Michał Godowski. Tymczasem ze strony mediów patronat nad konkursem objęło Radio Kielce, TVP3 Kielce i Dziennik „Echo dnia”.
W imieniu jury głos zabrała dr Maria Zawartko, która podkreślała, iż wyłonienie najlepszych wykonawców z grona ponad 40 podmiotów było bardzo trudne, gdyż z roku na rok poziom jest coraz to wyższy, przybywa więc pracy zwłaszcza, że zwiększa się też ilość podmiotów wykonawczych. Ostatecznie spośród wszystkich wykonawców jurorzy wybrali po trzech laureatów w każdej kategorii oraz postanowili przyznać kilka wyróżnień i specjalną nagrodę Grand Prix.
W kategorii solistów najlepsza okazała się Amelia Lisowska, drugie miejsce przypadło Piotrowi Kędziora, natomiast trzecie zdobyła Wiktoria Gruszka, jedna z najmłodszych uczestniczek przeglądu. Wyróżnienie w tej kategorii powędrowało do Natalii Boruń.
Tymczasem w kategorii zespoły ludowe najlepsze okazały się panie z zespołu „Echo Łysicy”, którym akompaniował Grzegorz Michta również wyróżniony przez jurorów. Drugie miejsce wśród zespołów zajął Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, a trzecie panie z zespołu „Górnianecki”. W tej kategorii jury postanowiło przyznać aż trzy wyróżnienia, które otrzymały zespoły: Kowalanki, Wolanecki i Chełmowianki. Z kolei wśród chórów najbardziej swym wykonaniem zachwycił jurorów Chór z parafii Św. Józefa w Zagnańsku, tuż za nim uplasował się Chór z parafii Matki Bożej Bolesnej z Korytkowa Dużego, a trzeci był Chór Nowina. W ostatniej , czwartej już kategorii zespoły wokalno- instrumentalne pierwszą lokatę zajął zespół „Golica”, drugi był zespół o nazwie „Schola to my”, a trzeci zespół „Szkolne Nutki”. Jury przyznało także jedno wyróżnienie, które powędrowało na ręce zespołu „Gama”.
Grand Prix III Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej jurorzy przyznali chórowi Antidotum.
Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe statuetki oraz puchary, natomiast laureaci zaprezentowali się podczas Koncertu Galowego 13 marca o godz. 13 w Bazylice na Świętym Krzyżu. Na koncert ten przybyli też przedstawiciele władz samorządowych gminy Nowa Słupia, na czele z wójtem - Andrzejem Gąsiorem oraz przewodniczącym Rady Gminy- Sylwestrem Kozłowskim, a także wójtem gminy Bieliny- Sławomirem Kopaczem.
W imieniu organizatorów głos zabrał Wójt gminy Nowa Słupia -Andrzej Gąsior, który podziękował wszystkim wykonawcom za klimat jaki stworzyli, dzięki pięknej interpretacji pieśni pasyjnych, wprowadzając tym samym słuchaczy w atmosferę wielkopostnej zadumy. Równie serdeczne słowa popłynęły w stronę jurorów, których trud został przez organizatorów doceniony , w dowód czego otrzymali drobne upominki.
Na zakończenie Koncertu Galowego słowa podziękowania wygłosił również ojciec superior- Zygfryd Wiecha, który podobnie jak jego przedmówcy wyraził swój podziw dla wielkiego potencjału artystycznego jakim wykazali się uczestnicy tegorocznego przeglądu, zapraszając jednocześnie do udziału w kolejnym.
czytano: 2293 razy
autor: nowaslupia.pl
data dodania: 2016-03-14 08:22:24
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów ...
Nowa Słupia - stolica gminy jest centrum usługowo-handlowym zarówno dla mieszkańców gminy jak i dla turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie. Nowa Słupia zlokalizowana jest u podnóża Góry Święty Krzyż stanowi jeden z ...
Miejscowość Nowa Słupia słynie z odbywającej się dorocznie imprezy zwanej "Dymarki Świętokrzyskie", w czasie których organizowany jest pokaz wytopu żelaza z rudy metodą stosowaną przeszło 2000 lat temu.
Przewiń stronę do początku"